Odklad klíčové části paragrafů nového stavebního zákona o rok, který navrhla současná vláda, prošel po sedmihodinovém jednání sněmovnou. Zrychlené řízení zablokovala opozice, což znamená, že developeři, stavebníci, ale také obce musí přežít ještě další dvě kola diskusí zákonodárců a mezitím se připravit na všechny možné varianty finální podoby zákona. Tedy toho, podle čeho se vlastně bude stavět.

Nový stavební zákon byl výsledkem mnohaletého úsilí o změnu k lepšímu prostřednictvím různých novelizací, jejichž výsledkem bylo naprosté zablokování jakýchkoliv staveb. Jeho vznik provázely kontroverze, oponentům se nezdálo mnoho věcí, třeba to, že minulé ministerstvo pro místní rozvoj nechalo jeho znění „napsat“ podnikatele.

Hlavním kamenem úrazu je vznik Nejvyššího stavebního úřadu, který by jednotlivým stavebním úřadům velel. Podle tvůrců zákona by to zjednodušilo dnes extrémně zdlouhavé stavební řízení. Cílem bylo, aby samosprávy nemohly zasahovat do procesu řízení, tlačit na úředníky, aby tu či onu stavbu nepovolovali. Protože i když všichni mluví o potřebě stavět, nikdo nechce stavět „u sebe“. A volby se spíš vyhrávají zákazem staveb než jejich povolováním.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se