Nejznámější kryptoměna bitcoin vystoupala nad 47 tisíc dolarů (1,16 milionu korun), je nejvýše od začátku ledna. Obdobně posiluje i ethereum. Od letošního minima ze 24. ledna si bitcoin připisuje přes 40 procent.

Kolem 11:00 SELČ si bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk připisoval 5,4 procenta na 47 057 dolarů. Během seance vystoupal nad 47 500 dolarů. Druhá největší kryptoměna ethereum ve stejnou dobu stoupala o 5,7 procenta na 3324 dolarů.

Výraznější růst bitcoinu brzdí mimo jiné skutečnost, že americká centrální banka (Fed) a další centrální banky začaly zpřísňovat svou měnovou politiku, kterou dříve rozvolnily kvůli dopadům pandemie. Toto zpřísňování mimo jiné znamená, že do rizikovějších aktiv, tedy i do kryptoměn, směřuje méně peněz, připomněla agentura Bloomberg.

Kryptoměny se navíc dostaly pod drobnohled kvůli spekulacím, že mohou být použity k obcházení protiruských sankcí. Mnozí analytici toto tvrzení odmítají.

Bitcoin a ethereum tento měsíc posilují spolu s americkým akciovým trhem. Hranici 45 tisíc dolarů, jíž se v lednu nejznámější kryptoměna jen dotkla, bitcoin spolehlivě překonal v sobotu.