V době, kdy ruská vojska vtrhla na Ukrajinu, pobýval zrovna australský herec Chris Hemsworth v Praze. Svůj nový film natáčel mimo jiné v pražském Kongresovém centru. To se narychlo proměnilo v registrační místo odbavující tisíce Ukrajinců, kteří uprchli ze své země před válečným konfliktem. Představitel superhrdiny Thora z populárních filmů z produkce studia Marvel se proto rozhodl, že chce sdělit světu, čeho byl v Česku svědkem, a vyzvat k podpoře Ukrajiny.

Hemsworth natočil propagační video na podporu sbírky SOS Ukrajina, kterou zřídila organizace Člověk v tísni krátce po začátku ruské invaze. HN to potvrdila mluvčí organizace Adriana Černá. Doposud do sbírky dárci poslali téměř 1,6 miliardy korun.

„Jako mnozí z vás jsem si hned položil otázku, jak můžeme Ukrajině smysluplně pomoct.
Rozhodl jsem se využít sílu svého hlasu a vybídnout své příznivce, aby podpořili aktivity
zavedené humanitární organizace Člověk v tísni, která odvádí na Ukrajině neuvěřitelnou
práci,“ komentoval své rozhodnutí osmatřicetiletý herec.

Ve videu, které pro organizaci zakladatele Šimona Pánka vytvořil s pomocí filmového štábu, popisuje situace, jichž byl v posledních týdnech svědkem v Praze. O sbírce SOS Ukrajina se nyní dozví desítky milionů jeho followerů na sociálních sítích. Video tam měl Hemsworth podle původních informací zveřejnit ve čtvrtek odpoledne. Vydání se ale podle informací Člověka v tísni v tuto chvíli pozdrží.

Hollywoodský herec Chris Hemsworth, šéf Člověka v tísni Šimon Pánek – a Thor.
Hollywoodský herec Chris Hemsworth, šéf Člověka v tísni Šimon Pánek – a Thor.
Foto: koláž HN

„Jsme Chrisovi a celému štábu moc vděční za to, že propůjčili svou tvář, své dovednosti a své mediální platformy na podporu Ukrajiny skrz Člověka v tísni,“ reagovala Černá ze zmíněné společnosti, jež pro mezinárodní dárce zřídila stránku www.helpukraine.peopleinneed.net, kde je možné darovat na pomoc Ukrajině peníze v cizí měně.

Česko je podle údajů Člověka v tísni v mezinárodním srovnání předním podporovatelem Ukrajiny. Za první měsíc války přes tuto organizaci do napadené země přišla pomoc v hodnotě čtvrt miliardy korun. Za většinu peněz se nakupují potraviny, spacáky, deky, hygienické potřeby, kanystry na vodu a další materiál, který je potřeba na místě. Další částky se budou uvolňovat podle plánu na 18 měsíců. Sbírky na podporu Ukrajinců zřídily také společnost Post Bellum, Český červený kříž, Charita ČR nebo organizace Adra.

Z Ukrajiny od začátku invaze podle dat OSN uteklo více než čtyři miliony lidí, více než polovina z nich přišla do Polska. V Česku získalo doposud vízum zhruba 250 tisíc Ukrajinců, v tuto chvíli tu může být na 300 tisíc uprchlíků. Okolo poloviny všech utečenců jsou děti, dále převládají ženy a senioři.

Hemsworth patří mezi hlavní hvězdy amerického Hollywoodu a nejlépe placené herce na světě. Jeho jmění se odhaduje na 130 milionů dolarů. V Praze pracoval na pokračování akčního filmu Vyproštění z roku 2020. Natáčet se původně mělo v australském Sydney, kvůli tamním přísným protiepidemickým opatřením štáb našel nové prostory v Praze.