Další tuzemská skupina chce využít zeleného trendu v evropském bankovnictví. Po realitním impériu CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka vydává takzvané udržitelné dluhopisy polostátní energetická skupina ČEZ. Bondy vydá v objemu 600 milionů eur, což v korunách představuje částku zhruba 14,6 miliardy korun. Dluhopisy jsou úročené sazbou 2,375 procenta a jsou splatné za pět let. Očekávané datum emise je 6. dubna. 

„Firmy se snaží využít trendu ESG (environmental, social, and governance, společensky odpovědné investování, pozn. red.),“ uvádí portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Dluhopis je podle něj určený pro zahraniční institucionální investory, tedy například banky nebo fondy.

Vydáním udržitelných dluhopisů si podle Pfeilera ČEZ zajistil vyšší poptávku ze strany investorů a rovněž dosáhl levnějšího financování, než kdyby vydal běžný dluhopis. Výnos u dluhopisu se podle něj ovšem pohybuje pod 2,5 procenta, protože ČEZ upsal dluhopisy těsně pod jejich nominální hodnotou, což zvýšilo výnos nad zmíněnou sazbu 2,375 procenta. Nominální hodnota je podle Pfeilera tisíc eur a minimální objem pro investici je sto tisíc eur.

Při vydání obligací se energetická skupina zaváže ke snižování emisí oxidu uhličitého snižováním výroby energie z uhlí a investicemi do obnovitelných zdrojů. Pokud by ČEZ svůj cíl nesplnil, tak se úrok vyplácený při splatnosti v roce 2027 zvýší o 0,75 procentního bodu na 3,125 procenta.

„V rámci střední a východní Evropy jde o vůbec první emisi dluhopisů vázaných na udržitelnost vydanou energetickou společností s investičním ratingem,“ dodává mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Kromě toho jde o první emisi korporátního dluhopisu ze zemí střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky vydanou od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Energetická skupina chce do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje energie s výkonem šest tisíc megawattů a zároveň hodlá snížit výrobu z uhlí. Tím chce snížit emise nejméně o padesát procent.

Poptávka po bondech byla veliká. „Zájem investorů je značný, více než pětinásobný oproti vydávanému objemu, a přesáhl zájem o náš naposledy vydaný standardní dluhopis. Do budoucna plánujeme pokračovat ve vydávání dluhopisů navázaných na udržitelnost,“ dodává Kříž. 

Na mezinárodní dluhopisový trh se přitom energetická skupina vrátila po třech letech. V listopadu 2019 vydala eurový dluhopis v objemu 750 milionů. 

Nejmenovaný londýnský bankéř, který se na úpisu podílel, uvedl pro finanční server Global Capital, že o emisi měli zájem evropští a britští investoři. „Je to druh transakce, na níž musíte pracovat. Je poměrně vzácná a lidé mají rozdílné názory na uhelný byznys,“ dodal.

Od uhelných zdrojů, které ČEZ také vlastní, dávají institucionální investoři jako banky, penzijní fondy či investiční fondy naopak ruce pryč. Financování nových uhelných zdrojů už neposkytují ostatně ani největší tuzemské banky jako Československá obchodní banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Závazek skupiny ČEZ snížit v příštích letech výrazně emise oxidu uhličitého ale investory evidentně uspokojil. 

Na začátku letošního roku vydala udržitelné dluhopisy rovněž skupina CPI Property Group v objemu 700 milionů eur.  S dluhopisy je – stejně jako u ČEZ – spojen závazek realitní skupiny  snížit emisní zátěž realitního portfolia o třicet procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 2019. V případě nesplnění tohoto cíle se Vítkově skupině prodraží financování.