Patří mezi několik desítek ukrajinských expertů, kteří už u českých vědeckých institucí a univerzit našli práci. Zatím je ale na komplikované cestě z Charkova, jednoho z nynější válkou nejpostiženějších měst na Ukrajině. Podle agentury Ukrinform v něm Rusové za první měsíc konfliktu zabili více než 300 civilistů. Charkovská vědkyně, jejíž jméno redakce HN zná, ale zatím nemá svolení jej zveřejnit, nastoupí do týmu na Středoevropském technologickém institutu CEITEC v Brně. Ten patří k českým ústavům, které vycházejí vstříc ukrajinským vědcům a zřizují pro ně nové pozice.

„Nyní o ní nemáme žádné aktuální informace, ale doufám, že se sem brzy dostane. Z Charkova to není snadná cesta,“ řekl HN k osudu své nové ukrajinské kolegyně Vojtěch Uhlíř. Právě do jeho vědeckého týmu v CEITEC a brněnského Vysokého učení technického se odbornice zapojí. Na Ukrajině se věnovala fyzikálním projevům magnetismu a v tom by měla pokračovat také v Brně. Uhlířův tým se zabývá nanomagnetismem a spintronikou, což zasahuje například do elektronové mikroskopie nebo nanotechnologií.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.