V posledních týdnech panovala na akciových trzích skoro euforická nálada, když americké burzovní indexy rostly. Dluhopisy sice zažívají už pár měsíců největší masakr za posledních čtyřicet let a úroky v americké ekonomice prudce stoupají, trhy ale jako by věřily, že centrální banka (Fed) zvládne hladce přistát – srazit inflaci a zachovat přitom ekonomický růst. 

Po úterních vyjádřeních členů Fedu o tom ale začínají investoři vážně pochybovat a akciové trhy po celém světě v úterý a ve středu klesaly. Centrální bankéřky Lael Brainardová a Mary Dalyová zdůraznily, že prudké zvyšování sazeb i rozpouštění bilance americké centrální banky, tedy odprodej cenných papírů, je nevyhnutelné. „Je to nutné, abyste mohli v noci v klidu spát a nebát se, že druhý den budou ceny vyšší, výrazně vyšší,“ uvedla Dolyová při promluvě na výročním zasedání organizace NAFOA.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se