Zemřel známý ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij. Jeho smrt podle agentury TASS oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Vůdce ruské krajní pravice se léčil z nemoci covid-19. Zprávy, že chorobě podlehl, se v ruských médiích objevily už koncem března, tehdy se ale nepotvrdily.
„Po dlouhé a těžké nemoci zemřel Vladimir Žirinovskij,“ oznámil podle ruské agentury předseda Státní dumy Volodin při zasedání sněmovny. Následně poslanci památku zemřelého zakladatele a vůdce krajně pravicové a nacionalistické Liberálně demokratické strany Ruska (LDPR) uctili minutou ticha a jednání bylo přerušeno.
Deník Kommersant na webu připomněl, že Žirinovskij byl s koronavirovou nákazou přijat v moskevské Centrální klinice už 2. února. Jeho stav se zhruba od poloviny března zhoršil a podle médií lékaři pacienta kvůli tomu dokonce uvedli do umělého spánku.
Falešná zpráva o jeho smrti se rozšířila v médiích 25. března poté, co ji na sociální síti Telegram zveřejnil senátor Alexandr Proňuškin. Zanedlouho informaci ale stáhl, poté co ji popřeli Volodin a také ministerstvo zdravotnictví.
Kvůli svému podílu na anexi Krymu a krizi na východě Ukrajiny figuroval Žirinovskij už od roku 2014 na sankčním seznamu Ukrajiny a Evropské unie, který mu zakazoval vstup na území těchto států a dočasně blokoval nakládání s jeho majetkem.
V roce 2017 ukrajinská prokuratura obvinila Žirinovského z trestného činu „financování terorismu“, který měl spáchat vytvořením skupiny složené z poslanců ruské Státní dumy a členů LDPR, která organizovala peněžní sbírku na podporu separatistických republik v Doněcké a Luhanské oblasti v letech 2014 až 2017 a údajně dodala separatistům „šest nákladních automobilů ruské výroby… , z nichž některé se používaly při teroristických útocích proti vojenským a policejním jednotkám Ukrajiny“.
Žirinovskij tato obvinění odmítal a považoval je za „politické pronásledování“.
Vůdce ruské krajní pravice se v českém prostředí proslavil po debatě v televizi Rossija 1, během které Rusové reagovali na odstranění pražské sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Debaty se účastnil i starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS). Žirinovskij tehdy uvedl, že Stalin měl do Československa poslat okupační armádu už v roce 1945 a „všem zavřít huby, aby všichni dodnes mlčeli, a ještě dalších 100 let“. Rovněž tvrdil, že Češi by měli maximálně vyrábět párky a vařit pivo, nic víc. „Bez SSSR by dnes Češi nebyli, o Ukrajině nemluvě,“ dodal za bouřlivého potlesku.
Jako vyhlášený kritik Západu v poslední době podporoval invazi Ruska na Ukrajinu. Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina o jejím zahájení 24. února označila jeho strana za „vizionářské“. „Je to mírová mise, příklad vizionářské a proaktivní politiky,“ uvedla strana LDPR v prohlášení. „Můžeme se vykašlat na názory Západu a USA!“ uvedla také k hrozbě nových západních postihů. „Protože teď jde o otázku zachování Ruska, o to, v jakém státě a s jakými právy a svobodami budou žít naše děti, o to, zda se nakonec osvobodíme od jha nekonečné stagnace, kdy nám každý rok budou napařovat další a další sankce,“ napsala strana dále v prohlášení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist