Na vojenské svetry si našili znak, ve kterém je hlava lva a kolem ní heslo „Kdo, když ne my“. V angličtině. Heslo známé ze sametové revoluce v roce 1989 připadalo skupině Čechů, která se vydala bojovat na Ukrajinu, jako nejvíc vypovídající. Rozhodli se totiž pomoct bránit Ukrajinu, směřující k západní demokracii, před vpádem ruského autoritářství. 

Jedním z dobrovolníků skupinky, která působí ve Lvově, je i dvaačtyřicetiletý Petr z Prahy. Jak už v minulých týdnech HN popsaly, v Praze ho nic moc nedrželo a nechtěl se tu jen dívat, jak Rusové kus od nás „zabíjejí“ děti. „Umřít tam nechci, ale jsem připraven,“ řekl tehdy HN muž, který vystudoval dějepis a v Praze se díky znalosti jazyků živil jako průvodce turistů. Jak sám přiznával, zkušenosti z bojů žádné neměl ani nikdy nesloužil profesionálně v armádě. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se