Dvě skandinávské země se držely statusu neutrality dlouho. Ve Stockholmu se vlády odkazovaly až k důsledkům napoleonských válek a v distanci od konfliktů viděly záruku své bezpečnosti, v Helsinkách byla „finlandizace“ spojená s poválečnou neutralitou vnímána jako nutné zlo. Bylo placeno velkými ohledy vůči Moskvě. V zahraniční a leckdy i v domácí politice. Přesto – na rozdíl od řady zemí střední a východní Evropy – pomohlo uchovat Finsku nezávislost.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se