Dlouhá léta platilo, že marže čerpacích stanic byly v průměru dvě koruny na litr. Podle Ivana Indráčka, předsedy Unie nezávislých petrolejářů, byly před válkou na Ukrajině ještě nižší. „Kolem koruny a půl. Tedy podprůměrné,“ říká v rozhovoru pro HN. „V březnu se v některých okamžicích marže dostala i přes čtyři koruny, ale rozhodně ne v průměru za celý měsíc, jak tvrdí ministerstvo,“ dodává Indráček, jenž zastupuje zájmy menších čerpadlářů. Reaguje tak na kontroly ministerstva financí, které hrozí, že marže benzinek zastropuje.  

HN: Co by měla vláda dělat, aby cena pohonných hmot klesla?

Neměla by dělat vůbec nic. Ani to, co už udělala, cenu neovlivnilo, byť se to tak může jevit.

HN: Po kontrolách ministerstva financí cena benzinu a nafty v dubnu klesla.

Kontroly přišly ve chvíli, kdy se začaly snižovat ceny v Rotterdamu (hlavní trh s palivy v EU – pozn. red.), jejichž vývoj Česko od 90. let s denním zpožděním v podstatě kopíruje. Souhlasím, že paliva jsou teď drahá, ale ceny elektřiny, plynu a tepla se zvýšily víc. Jenže za ty platíme zálohami či inkasem a po 14 dnech zapomeneme, kolik platíme. Ale cenu paliv na totemu u benzinek vidíme neustále. Proto vláda podléhá tlaku veřejnosti. U energií se zastropování marží a plošné snižování cen neřeší, tak proč u čerpacích stanic?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.