Během Velikonoc ruské síly zahájily dlouho očekávanou ofenzivu na Donbasu. Jejím cílem je zcela dobýt Doněckou a Luhanskou oblast a zničit východní skupinu ukrajinské armády. Ta se skládá z nejzkušenějších jednotek a jejích zhruba 40 tisíc mužů a žen tvoří až třetinu regulérních profesionálních vojáků. Všichni odborníci se shodují, že bitva bude mimořádně urputná a krvavá. Rozhodovat budou takové věci, jako je morálka, zásobování, počasí, ale i snaha Kremlu zvítězit k výročí konce druhé světové války.

Stav ruských jednotek

Rusko se stáhlo od Kyjeva, Černihivu, Sum na severu země, ale také od Mykolajivu a Oděsy na jihu Ukrajiny. Může tedy soustředit všechnu svou vojenskou sílu na relativně úzkou frontu mezi Chersonem na jihu a Charkovem na severu. Pokud padnou poslední ukrajinští obránci Mariupolu, tak se pro útok na Donbas uvolní dalších asi 10 až 15 tisíc vojáků, většinou z řad „armád“ separatistických republik. Podle západních rozvědek má nyní Rusko na Ukrajině nasazených 76 taktických skupin, přičemž jednu takovou skupinu tvoří v průměru 800 až 1000 mužů a žen. Otázka ovšem je, kolik z nich skutečně má plné stavy. Podle některých odposlechů zveřejněných ukrajinskou stranou počet vojáků také může být jen poloviční.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se