Britští instruktoři přímo na Ukrajině cvičí tamní vojáky v tom, jak se používají protitankové zbraně NLAW. Kdesi v Evropě se právě začalo padesát ukrajinských vojáků učit, jak zacházet s americkými houfnicemi, které posílá Washington v posledním balíku pomoci. Stanou se z nich instruktoři pro další stovky kolegů. Ukrajinští vojáci, kteří byli v době vypuknutí války na školách v USA, se rychle naučili pracovat se sebevražednými drony Switchblade, které Američané Kyjevu posílají také. Nizozemci řeší, jak rychle vycvičit ukrajinské vojáky ohledně použití německých samohybných děl, která se rozhodl Haag darovat Kyjevu.

Naposledy ve čtvrtek oznámil americký prezident Joe Biden další vojenskou pomoc v hodnotě 800 milionů dolarů (zhruba 18 miliard korun). Balík, který je podle Bidenových slov určen pro „frontové linie svobody“, zahrnuje mimo jiné přes 70 těžkých houfnic (k původním 18 kusům z předchozího balíku) a více než stovku taktických dronů.

Jsou to zatím střípky, ale budou postupně skládat nevyhnutelný obraz: z ukrajinské armády, kterou od roku 2014 cvičili instruktoři NATO – a jak vidět, s úspěchem –, se musí stát západní armáda i z hlediska technického. Středoevropské státy sice posílají na Ukrajinu postsovětskou techniku a munici, s níž Ukrajinci umí zacházet, ale té je vzhledem ke spotřebě na ukrajinském bojišti omezené množství ve starých zásobách a nové už se nevyrábí. Zvlášť pokud se válka protáhne na měsíce či roky, budou muset Ukrajinci provést rychle proces, který v jiných zemích, jako je Česko nebo Slovensko, trvá roky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.