Jarní slunce sem žene další a další lidi a od země ještě trochu zebe. Margaux je přesto ráda, že sedí právě tady, na trávníku v Lucemburské zahradě. „Většinu výuky jsme kvůli covidu strávili doma za počítačem. Už nemůžu,“ říká dvacetiletá Francouzka. „Jsem madam fakt vděčná, že nás vzala ven,“ dodává s úlevným úsměvem a pohodí dlouhým blonďatým copem.

Margaux právě dokončuje třetí ročník na Umělecké škole při pařížské Sorbonně a „madam“ myslí jejich vyučující Filomenu Boreckou. Česká výtvarnice žijící ve Francii se minulý týden dozvěděla, že se prostory školy do voleb zavírají a je na lektorech, jak si poradí. Jestli studenty pošlou na online hodinu, nebo se s nimi sejdou mimo školu. „Chtěla jsem je vzít do parku. Tohle byl praktický kurz, přes počítač se špatně experimentuje s materiálem a barvami,“ zdůvodňuje volbu nedaleké zahrady Filomena Borecká.

Za to, že se kurz nemohl odehrát normálně ve třídě, přitom částečně může i Margaux. Patří mezi aktivní členy studentských skupin na fakultě a právě ty minulý týden nechaly hlasovat o tom, že Sorbonnu na protest proti blížícímu se finále prezidentských voleb obsadí.

K obsazení školy, na 24 hodin, došlo, stejně jako k následným střetům s policií. A na základě toho vedení Sorbonny rozhodlo, že univerzita nechá nejméně do druhého kola všechny budovy, kde se běžně pohybují tisícovky lidí, zavřené, aby se zabránilo „poškozování majetku školy“.

„Když se po prvním kole ukázalo, že budeme hlasovat o fašistce, zavládla mezi námi panika,“ vrací se k minulému týdnu Margaux v narážce na krajně pravicovou kandidátku Marine Le Penovou. „Pro většinu z nás je to první hlasování o prezidentovi a hned takováhle volba,“ kroutí hlavou mladá Francouzka.

Mezi studentskými skupinkami prý rychle padl nápad na obsazení školy, protože „vyvolá rozruch a přitáhne pozornost médií“. „A my jsme chtěli upozornit na to, že naši generaci finále voleb úplně vyřadilo. Emmanuel Macron pominul ekologická témata nebo třeba podporu žen a extremistku, která brojí proti cizincům, nikdo nechceme,“ dodává.

Margaux W. – celé jméno nechce po dohodě s ostatními organizátory blokády uvádět do novin – je jednou téměř z osmi milionů Francouzů, kteří v prvním kole dali hlas levicovému radikálovi Jeanu-Lucovi Mélenchonovi. Teď je jednou zhruba ze tří milionů, kteří ho ve druhém kole „s největším odporem“ dají Macronovi, aby „zabránili nejhoršímu“. Další třetina Mélenchonových voličů zvažuje, že k urnám tuto neděli vůbec nedojde nebo vhodí prázdnou obálku. A čtvrtina chce volit Le Penovou coby protisystémovou kandidátku.

Zátarasy před Sorbonnou, pozůstatek střetu studentů s policií po prvním kole voleb.
Foto: Kateřina Šafaříková

Jak se nakonec rozdělí levicoví voliči, je jedním z hlavních dramat francouzských voleb, ve kterých proti sobě po pěti letech opět stojí Emmanuel Macron, jenž se během svého mandátu politicky posunul doprava, a předsedkyně krajně pravicového Národního sdružení.

Průzkumy favorizují stávajícího prezidenta, řada respondentů ale řekla, že o tom, jak budou hlasovat, se rozhodnou až těsně před nedělí, kdy se volby konají. Rozložením sil může zahýbat i fakt, že ve francouzské metropoli, kde první kolo ovládli Macron s Mélenchonem, začínají tento víkend dvoutýdenní prázdniny a řada Pařížanů odjíždí z města.

Ve středu se konala jediná, téměř tříhodinová televizní debata mezi Macronem a Le Penovou, ze které vzešel současný prezident jako přesvědčivější. Mélenchonovo hnutí Nepoddajná Francie v komentáři po debatě uvedlo, že kdo chce hlasovat pro Macrona, „radši by ho neměl až do neděle poslouchat“.

Do posledních dnů kampaně vstoupili se svým hlasem i zahraniční hvězdy typu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a momentálně vězněného ruského opozičního aktivisty Alexeje Navalného. Oba podpořili Macrona.

Zelenskyj řekl, že má „přátelské vztahy s hlavou francouzského státu a byl by rád, aby to tak zůstalo“.

Navalnyj, který ve Francii studoval a – jak napsal na Twitter – má Francii rád, se snažil odradit voliče pravice od sázky na Le Penovou. Poukázal zejména na rozsáhlou korupci a praní špinavých peněz spojené s Putinovými zastánci v Evropě, ke kterým se francouzská prezidentská uchazečka řadí, na což opakovaně upozorňovala Navalného nadace.

Pařížské vysokoškolské spolky se už údajně domluvily, že pokud ve volbách vyhraje Le Penová, vyjdou okamžitě do ulic. A když vyhraje Macron? „Zvažujeme, že bychom i v tom případě šli demonstrovat. Proto, abychom si vynutili pozornost k tématům, která považujeme za důležitá, a Macron si nemyslel, že má na pět let volnou ruku. Frustrace mnohých z nás je veliká,“ říká Margaux a ještě dodá: „Nejdřív ale musíme zastavit krajní pravici.“