V době, kdy se počítá každý kubík plynu nejen proto, že je drahý, ale také protože pochází dominantně z nepřátelského Ruska, nedokáže Česko využít potenciál, který mají jeho vlastní odpady.

Zhruba 40 procent směsného komunálního odpadu z českých domácností tvoří biologicky rozložitelné materiály – z toho polovinu tvoří kuchyňské a jídelní zbytky, takzvané gastroodpady.

Ty drtivá většina domácností nemá jak třídit, a to ani když mají biopopelnice. Do nich tento odpad z hygienických důvodů obvykle nesmí. Končí tedy ve spalovnách spolu se směsným odpadem nebo na skládkách. Při jeho rozkládání vznikají skleníkové plyny metan a oxid uhličitý, jejichž velká část uniká do ovzduší a zrychluje tak globální oteplování.

Řešením je všechen biologický odpad vytřídit a poslat do bioplynových stanic, kde se z něj vyrobí bioplyn, který lze dál používat – třeba na vytápění nebo výrobu elektřiny. Z bioplynu lze také vyrábět biometan, který je možné vtlačit do plynovodů, v nichž může nahradit alespoň část ruského zemního plynu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.