Z uhlí mělo za několik let přejít Česko na plyn. Plány však zkomplikovala válka na Ukrajině, a objevují se naopak úvahy o přechodném nahrazení plynu uhlím. Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) však návrat k uhlí, byť dočasný, není správná cesta. Zejména kvůli ochraně ovzduší i boji s klimatickými změnami. „Původně jsme řešili jen odpoutání od uhlí, nyní k tomu přibyl i ruský plyn. Není ale nad čím váhat, směr je jasný. Fosilních paliv se chceme zbavit,“ říká v rozhovoru pro HN. Hubáčková zmiňuje, že by Česko mohlo plyn brát od sousedů i z bioplynových stanic, kde se získává plyn při rozkladu rostlinného materiálu zejména od zemědělců. Ministryně zároveň vysvětluje, proč kvůli kauze Bečva neodvolala šéfa České inspekce životního prostředí, i když ho před svým nástupem do funkce kritizovala.

HN: Ve vládním prohlášení stojí, že kabinet by rád skončil s uhlím v roce 2033, ale to platí, jen pokud za něj bude náhrada. Jaké jsou vaše osobní ambice a jak proces ovlivní válka na Ukrajině?

Kdybyste se mě zeptali před ukrajinskou krizí, tak bych už tehdy řekla, že by to mělo být ještě dříve a náš resort byl na příklon k obnovitelným zdrojům energie připravený. Měli jsme vyjednanou podporu plynu a rozhodně jsme si byli jistější než dnes. Nyní musíme přehodnotit, jak se k cíli dostat. Nicméně rok 2033 je jasný, platí, nic na něm neměníme. Jak se ale vyvine dál situace, ve které už budeme nahrazovat nejen uhlí, ale i ruský plyn, je problém, který nyní musíme zvážit a řešit. Byli bychom i rádi, kdyby byl nakonec ústup od uhlí ještě rychlejší, ale to je nyní těžké předpovídat.

HN: Že by válka na Ukrajině odklon odsunula, tedy nehrozí?

Spíše naopak, může to být ještě dříve. Je třeba se ještě rychleji odpoutat. Chceme-li být bezpeční a mít čím topit, musíme se rychle zbavit i závislosti na plynu z Ruska, který je nejen drahý, ale je i ohrožením naší bezpečnosti. Není nad čím váhat, směr je jasný. Fosilních paliv se chceme zbavit, ruského plynu také co nejdříve, důvod pro prodloužení termínu proto neexistuje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.