Slavný francouzský spisovatel Louis Aragon po komunistickém puči v Československu v únoru 1948 prohlásil, že opravdu svobodný vzduch lze dýchat v Praze, nikoliv však v Paříži. Šlo o příklad fatální zaslepenosti intelektuála, jakých známe z krizových situací nepřeberné množství. A to nejen v řadách levice, ale i v řadách pravice – vzpomeňme na proslulého filozofa Martina Heideggera a jeho lísání se k nacistům. Selhání intelektuálů se nám kupí i teď, v době ruské invaze na Ukrajinu.
Skupina německých intelektuálů napsala otevřený dopis kancléři Olafu Scholzovi, v němž protestuje proti německým dodávkám zbraní Ukrajině. Válku, a tím i lidské utrpení, to prý jen prodlouží, píší. Scholz by podle nich měl raději na Ukrajince tlačit, aby s Rusy vyjednávali. Tak co třeba příště tvrdit, že oběť znásilnění by se agresorovi neměla bránit, aby její utrpení nebylo ještě větší – a raději by se s ním měla zkusit domluvit?
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.