Nyní již bývalý viceprezident banky ruského plynárenského koncernu Gazprom, Gazprombank, Igor Volobujev utekl z Ruska na Ukrajinu, kde vstoupil do řad kyjevské domobrany, aby bránil svou vlast se zbraní v ruce, uvedl ruský server The Insider. Volobujev v interview, poskytnutém The Insider a ukrajinskému serveru Liga.net, uvedl, že Gazprom nejspíše přímo řídí ruský prezident Vladimir Putin. Vyslovil podezření, že některé sebevraždy vysoce postavených ruských manažerů z poslední doby, například prvního viceprezidenta Gazprombanky Vladislava Avajeva či hlavního účetního plynárenské společnosti Novatek Sergeje Protoseni, byly ve skutečnosti zamaskované vraždy.
Avajev se zastřelil letos 18. dubna v moskevském bytě. List Moskovskij komsomolec napsal, že bankéř spáchal sebevraždu poté, co několik hodin mučil svou manželku, kterou podezíral z cizoložství. Nakonec zavraždil ženu i postiženou třináctiletou dceru, než skoncoval sám se sebou.
O den později policisté ve vile ve španělském městě Lloret de Mar, kde Protoseňa trávil s manželkou a dcerou velikonoční svátky, objevili těla manželky a dcery s bodnými ranami. Protoseňu pak našli v zahradě oběšeného na stromě; vedle ležely zakrvavený nůž a sekyra.
Sebevraždy, nebo dílo organizovaného zločinu? Během pár dní zemřeli dva ruští oligarchové
„Nevěřím, že mohl zabít ženu a dceru. Myslím, že to bylo zinscenované,“ řekl Volobujev o Avajevovi. Je podle něj možné, že „o něčem věděl, a tak se stal nebezpečným“. Podobně je tomu s Protoseňovým případem. „Jsou to podivné příběhy. Nevěřím v sebevraždu,“ řekl.
Gazprombank, na kterou je napojena také společnost Novatek, je jednou z klíčových institucí Putinova režimu. Evropa právě přes tuto banku platí za ruský plyn, připomněl server Liga.net.
Volobujev v Gazprombance pracoval šest let jako expert na vztahy s veřejností a po 16 let řídil tiskové oddělení banky. Po vypuknutí války Ruska proti Ukrajině si sbalil věci a 2. března odjel z Moskvy. Nyní podle svých slov žije u přátel v Kyjevě.
Volobujev pochází z města Ochtyrka v Sumské oblasti na Ukrajině, prožil zde 18 let, než se přestěhoval do Ruska. Uvedl, že po vypuknutí války jeho otec měsíc žil ve studeném sklepě. Jeho přátelé v Rusku jej po vypuknutí války prosili, aby nikomu neříkal, že je Ukrajinec, zatímco jeho příbuzní na Ukrajině se za něj styděli, že žije v Rusku a dělá pro Rusy. Nakonec se rozhodl odjet, ačkoliv se v Moskvě necítil nijak ohrožený.
„Nemohl jsem už v Rusku vydržet. Národností jsem Ukrajinec, narodil jsem se v Ochtyrce a nemohl jsem už dál přihlížet, co Rusko dělá v mé vlasti,“ řekl. Dodal, že bere svou návštěvu ve vlasti jako pokání a chtěl by se očistit od ruské minulosti. Chce tu zůstat, dokud Ukrajina nezvítězí.
„Je to zločin, spáchaný Putinem, ruským režimem a i ruským národem. Protože tady nevraždí Ukrajince Putin, nekrade záchodové mísy Putin, neznásilňuje Putin. To dělá ruský lid. Zodpovědný za to jsem i já, přestože jsem Ukrajinec. Stydím se za to, litovat toho budu celý život,“ dodal Volobujev.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist