Z toho, co prosakuje z Moskvy, je evidentní, že ruský prezident Vladimir Putin naprosto nepočítal s tím, jak razantně Západ na jeho přepadení Ukrajiny odpoví. Zaskočila ho jednak tvrdost západních sankcí, jednak jednota zemí, jako jsou státy Evropské unie, Spojené státy, Japonsko, Velká Británie či Jižní Korea. Teď ale vůbec poprvé vážně hrozí, že se tato jednota rozpadne. Pokud k tomu skutečně dojde, znamenalo by to, že by Západ Putinovi sedl na lep. Rozpad konsenzu ohledně přístupu k Rusku by totiž vyvolal spor, který rozhodně není neřešitelný.

O co jde? Rusko zastavilo dodávky zemního plynu Polsku a Bulharsku, protože tamní společnosti za plyn odmítly platit v rublech. Ale německé, rakouské nebo slovenské společnosti se vyjadřují v tom smyslu, že platební schéma, které požaduje Moskva, je pro ně přijatelné. Totéž zdůrazňuje i německý či slovenský ministr hospodářství. Pokud některé země EU budou ruský zemní plyn dostávat a jiné nikoliv, může z toho být mimořádně vážná roztržka uvnitř sedmadvacítky. Tedy přesně to, o co Putinovi jde už řadu let. Ale bylo by opravdu mimořádně hloupé, kdyby se mu jeho sen rozdělit Západ splnil právě teď.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.