Firmy jako Alibaba, Google nebo Amazon nemusí za dvacet či třicet let vůbec existovat. Případně můžou být bezvýznamné, říká profesor Werner Plumpe, jeden z největších světových znalců fungování kapitalismu. Podle něj je kapitalismus tak dynamický systém, že si vždycky dokázal poradit se situací, kdy některá firma získá příliš velkou moc. „V dějinách kapitalismu byl podobný úspěch vždy krátký. Nebojím se, že by se kapitalismus změnil v ráj monopolů,“ říká Plumpe v rozhovoru s HN. Větší starosti mu dělá stále významnější role státu. „Hospodářské dějiny Evropy zcela jasně vyvracejí představu, že k úspěchu povede to, že se stát zadluží a převezme větší roli v ekonomice,“ tvrdí.

HN: Kapitalismus si obvykle spojujeme s demokracií, jak to v řadě případů platilo za studené války. Znamená ale obrovský ekonomický rozvoj Číny v posledních desetiletích, že je pro úspěch kapitalismu úplně jedno, jaký je v dané zemi politický systém?

Nezapomínejme, že kapitalismus vznikl mnohem dřív než demokracie. Teprve poté, co se kapitalismus ukázal být úspěšný, přišla v 19. a ve 20. století demokracie. Úspěch kapitalismu do značné míry zvýšil pravděpodobnost, že se daná země stane demokratickou. To podle mě platí dodnes. Ale není to tak, že pro úspěch kapitalismu potřebujete mít demokratický systém. 

HN: V 90. letech panovalo přesvědčení, že s tím, jak se bude Čína ekonomicky otevírat, začne se demokratizovat. To zjevně neplatí.

Rozhodně neplatí, že když společnost bohatne, nutně se musí její politický systém demokratizovat. Jak jsem řekl, úspěšné tržní hospodářství vytváří podmínky pro to, aby v dané zemi vznikla i demokracie. Není to ale automatické. Vždyť si vezměte, jaká je situace v řadě západních zemí – mají značné problémy a rozhodně nelze říct, že se kvalita jejich demokracie zlepšuje. V žádném případě tedy nemáme jistotu, že se v naší části světa demokracie udrží navěky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.