Byla to výjimečná šance, jak se zbavit dluhů a exekucí vůči státním podnikům a institucím, a to včetně všech penále a úroků. Akci milostivé léto nakonec podle odhadu expertů i ankety HN využilo zhruba 30 tisíc lidí. Původní nejoptimističtější předpoklady, že by pardon mohl pomoci statisícům, se tak nepotvrdily. Většina aktérů, včetně věřitelů, je přesto s akcí spokojena. Nejhlasitější odpůrci jsou exekutoři, jejichž odhad počtu oddlužených lidí je zřejmě i proto velmi skeptický. I tak je na podzim naplánovaná tříměsíční repríza akce.

Akci milostivé léto, ve které stačilo splatit pouze základní dluh a exekutorovu odměnu ve výši 908 korun, využilo nejvíce dlužníků u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Do konce dubna tady skončily exekuce skoro 15 tisícům lidí, kteří splatili přes 200 milionů korun.

„Tisíce lidí mohou začít znova s čistým štítem, bez dluhů na zdravotním pojištění. Pro pojišťovnu to už dnes znamená víc než 200 milionů korun, které by jinak těžko vymáhala,“ pochvaluje si výsledek ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se