Vládní koalice se chystá obměnit na červnové valné hromadě dozorčí radu energetické společnosti ČEZ. TOP 09 hodlá podle serveru Seznam Zprávy nominovat do vlivné funkce finančníka a investora Radovana Vávru, ODS navrhne předsedu pardubické ODS Radima Jirouta a jihomoravského funkcionáře strany Jiřího Kadrnku, který v dozorčí radě firmy působil už v letech 2010 až 2014.

Dozorčí rada mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy, má 12 členů. Stát zastupuje osm z nich, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Předsedou rady je nyní Otakar Hora. Majoritním vlastníkem ČEZ je stát prostřednictvím ministerstva financí - vlastní 70 procent akcií.

O změnách v dozorčí radě rozhodují akcionáři na valné hromadě společnosti, které vesměs končí podle přání resortu. Tři místa v kontrolním orgánu si podle serveru nárokuje ODS, hnutí STAN by mělo navrhnout dva členy a zbylé strany vládní koalice, tj. KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti, po jednom zástupci.

"Do dozorčí rady ČEZ nominujeme Radovana Vávru, jde o zkušeného ekonoma, tudíž za nás jasná podpora," řekla serveru šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vávra potvrdil, že nominaci od TOP 09 získal. Připomněl, že o návrhu rozhoduje ministerstvo financí. "Zatím jsem neprošel ani personálním výborem. Je to ještě dlouhá cesta," řekl Seznam Zprávám Vávra, který v minulosti stál v čele Komerční banky či Union banky. Nominaci na člena dozorčí rady ČEZ získal od TOP 09 v Praze 1, kde je členem strany.

ODS by měla nominovat Jirouta a Kadrnku. Třetím aspirantem na funkci v dozorčí radě ČEZ byl podle Seznam Zpráv donedávna poslanec a předseda ústecké ODS Karel Krejza, z jehož nominace však sešlo kvůli kauze s jeho vazbami na litoměřické radnici, o kterém v únoru informoval Deník N.