Ruskou agresi na Ukrajině a její dopady na mezinárodní scénu sleduje čínská vláda velmi pečlivě. Z reakcí světa totiž může odvodit, jak by se mezinárodní společenství zachovalo, kdyby se Peking pokusil násilím ovládnout Tchaj-wan, který Čína považuje za odtrženeckou provincii.

Stejně jako Moskvu, tak i komunistické vládce v Pekingu zaskočil jednotný postoj demokratických zemí, které dokázaly vytvořit „koalici ochotných“ prosazujících protiruské sankce nejen v Evropě, ale i v Asii. Tam se k USA a Evropské unii přidaly například Jižní Korea nebo Japonsko, které s obavami sledují čínskou expanzivní politiku.

Vzhledem k tomu, jak se konflikt na Ukrajině vyvíjí, nasadila čínská propaganda po několika týdnech podpory Ruska neutrálnější tón. Mezinárodní konsorcium expertů ve střední a východní Evropě, sdružené pod značkou CHOICE, které koordinuje česká Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), právě vydalo rychlou analýzu čínské propagandy vůči východnímu křídlu NATO a EU během necelých prvních dvou měsíců války na Ukrajině. Vyplývá z ní, že čínská propaganda v zemích, jako je například Bulharsko, kopírovala a podporovala ruské narativy, ale celkově si s novou situací příliš nevěděla rady. Hlavními kanály šíření čínských názorů a často i dezinformací jsou účty čínských velvyslanectví na sociálních sítích a vysílání čínského státního rozhlasu CRI v jednotlivých jazykových mutacích včetně té české.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.