Rokem založení 1932 je jednou z nejstarších domácích hudebních značek. Původně patřila elektrickým gramofonům, na nichž se přehrávaly desky, pak se pod tímto označením vydávaly nahrávky na export. Hudebním vydavatelstvím je Supraphon od šedesátých let dodnes. A s vidinou digitální budoucnosti posiluje své aktivity na tomto poli. Jako jediné velké české vydavatelství nabízí stahování skladeb za peníze a oproti celosvětovým trendům zde roste. Vedoucí digitálního oddělení společnosti Michal Koch říká, že Češi hudbu stále stahují i za poplatek. Streamovací platformy jako YouTube či Spotify nepovažuje za konkurenci, jeho firma je naopak aktivně využívá a díky tomu také vydělává.

HN: Svět se zčásti přestěhoval na internet, hudba je tam doma. Mají období pandemie covidu-19 a války na Ukrajině vůbec vliv na váš byznys?

Obecně se v této době vydavatelským firmám daří dobře. Naše krize už končí. Trvala mnoho let po roce 2005, kdy prodej kompaktních disků rapidně klesal, pirátství rostlo a legální digitální prodej byl v plenkách. Teď to táhne zejména streaming, tedy společnosti jako Spotify, YouTube nebo Apple Music, jejichž příjmy meziročně rostou v řádu desítek procent. Bohužel válečný konflikt na Ukrajině růst počtu uživatelů těchto služeb přibrzdil, neboť firmy výrazně tlumí své aktivity v Rusku, což je významný trh. Jak ale všichni asi doufáme, jde o přechodnou věc.

Na druhou stranu Supraphon zrovna v této době začal s některými umělci uzavírat takzvané smlouvy 360 stupňů. To znamená, že jsme pro ně začali vedle vydavatelského servisu dělat také PR, manažerské služby, zařizovat koncerty, vyrábět a prodávat merchandising. Rozšířili jsme služby o věci, které jsme kvůli covidu museli rušit: koncerty, turné a podobně. Utrpěli samozřejmě i umělci, protože valnou většinu svých příjmů už dlouhá léta mají z koncertů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.