Ceny elektřiny a plynu kvůli nejistotě na trhu trhají rekordy a polostátní firma ČEZ ohlásila rekordní výsledky. Za první čtvrtletí se zvýšil její zisk na 26,7 miliardy korun, to je meziročně na trojnásobek. Na konci roku tak očekává rekordní zisk téměř padesáti miliard. Bude se přesto elektřina dál zdražovat? A zlevnila by, kdyby s ní ČEZ přestal obchodovat na burze? Podle generálního ředitele Daniela Beneše bude cena letos spíše stagnovat. Lidem, kterým skončí fixace, ale citelně podraží. Odejít z burzy je podle něj běh na dlouhou trať. Rychlé zlevnění by podle jeho názoru mohl zařídit stát.

„Podle mě by teď bylo třeba zcela legitimní a jednoduché rozhodnutí ulevit všem tím, že nebudou muset platit příspěvek na obnovitelné zdroje. Místo toho by to platil stát. Ale to musí opravdu rozhodnout někdo jiný,“ řekl v rozhovoru pro HN Daniel Beneš.  

HN: Nebylo při trojnásobném zisku zdražení elektřiny o desítky procent pro spotřebitele, kterého jsme svědky od konce loňského roku, přehnané? 

 Musíme rozlišovat mezi velkoobchodními cenami elektřiny na trhu a prodejem zákazníkům, to je úplně jiný byznys. Když se podíváte na výsledky za první čtvrtletí, tak naše dceřiná společnost ČEZ Prodej je ve ztrátě 176 milionů korun. Právě kvůli vysokým pořizovacím cenám elektřiny a velkému kolísání trhu. Nedokážu a nemohu prostě udělat to, že ČEZ Prodej bude vytvářet ještě větší ztrátu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se