Dlažba v horní části pražského hlavního nádraží vedle zavřené Fantovy kavárny je už několik týdnů ložnicí pro stovky ukrajinských uprchlíků romského původu. Kolem dek ležících na zemi občas projde dobrovolník v oranžové vestě, jinak jsou celé rodiny mnohdy s malými dětmi odkázány samy na sebe. Důvod je jediný – českým úřadům se nedaří rychle ověřit jejich totožnost.

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se kvůli tomu chystá na jednání se svým ukrajinským a maďarským protějškem. „Nejlepší by bylo, kdyby lidé, kteří nemají nárok na pomoc, do Česka nepřijížděli,“ uvedl Rakušan k plánovaným jednáním.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se