Ministerstvo obrany poslalo na Ukrajinu zbraně v hodnotě tří miliard korun. A Česká republika mezitím dovezla za první dva měsíce války ruský plyn za desetkrát víc – zhruba za třicet miliard korun. Naše závislost na dovozu fosilních paliv tak v současnosti pomáhá financovat ruskou invazi na Ukrajinu. Přitom se nám nabízí řešení. Zbavit se závislosti na fosilních palivech a posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost díky obnovitelným zdrojům.

Evropská komise se chystá 18. května zveřejnit balíček opatření s názvem REPower EU. Jeho cílem je zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech, plynem počínaje, do roku 2030. Součástí balíčku bude také strategie pro rozvoj solární energie a urychlení výstavby obnovitelných zdrojů. Právě v těchto oblastech ČR za zbytkem EU dlouhodobě zaostává. Vláda tak bude muset rychle jednat, aby udržela s evropským trhem krok.

A česká vláda? Česká vláda zatím nemá ani plán. Je překvapivé, že jakkoliv jsme nejefektivnější v integraci ukrajinských uprchlíků a premiér byl mezi prvními státníky, kteří se vydali do Kyjeva, v tom, jak bojovat proti závislosti na ruském plynu a ropě, nemáme jasno a ani konkrétní plán. Zatímco posíláme tanky, tak jich desetkrát tolik vyrobí Rusko za naše platby. Je pak také na české vládě, jaké konkrétní kroky v tomto směru přijme – především v oblasti legislativy a dotací. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.