Bělorusko a Rusko nejsou totéž, byť by to tak mohlo kvůli válce na Ukrajině vypadat. A režim Alexandra Lukašenka je okupační a rozhodně nevyjadřuje zájmy běloruské společnosti. S tímto poselstvím přijela do Prahy vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. V rozhovoru pro HN zároveň popisuje, jak Bělorusové škodili ruské armádě a jak by měly být nastaveny západní sankce na Bělorusko.

HN: Letošní ruský útok na Ukrajinu se zařadil mezi události, jako byl atentát na amerického prezidenta Kennedyho nebo útoky z 11. září v USA. Kde jste byla vy a co jste pocítila?

Byla jsem zrovna na pracovní cestě ve Francii. První reakcí byl šok. Vždyť to bylo tak nesmyslné. Jistě, měli jsme informace, že se to může stát. Ale vlastně jsme tomu vůbec nechtěli věřit. První otázkou bylo, jak vlastně máme žít v té nové realitě. Bělorusko najednou bylo agresorem. Dobře, nebylo to jeho rozhodnutí, ale přinejmenším se stalo spolupachatelem. Okamžitě jsme se setkali s tím, že Ukrajinci nám vyčítali, proč Bělorusové mlčí, proč se nebouří. Mimochodem, v první neděli války bylo za protiválečné protesty zatčeno přes tisíc Bělorusů. Jenže v podmínkách diktatury všechny protesty končí jen dalším nárůstem politických vězňů a žádný efekt to nemá.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.