Společnost Fjord Bohemia, provozující v pražských Čakovicích továrnu na zpracování ryb, se po ruské invazi na Ukrajinu ocitla kvůli své majetkové struktuře v problematické situaci. Vlastnila ji totiž rodina někdejšího gubernátor Přímořského kraje s vazbami na Kreml Sergeje Darkina, a firmu tak přímo ohrožovaly tvrdé protiruské sankce. Ostatně byznysoví partneři společnosti už jí začali sami kvůli solidaritě s Ukrajinou rušit kontrakty.

Zasáhla ale česká společnost Invest & Property Consulting (IPC), která podle notářského zápisu od Darkinova bratra a synovce minulý týden podnikání oficiálně převzala. A z dřívějšího pátrání HN a Aktuálně.cz plyne, že na pomoc rodině oligarchy s přímými vazbami na Vladimira Putina přispěchala stejná firma, která předtím investovala peníze do nakladatelství Česká citadela, šířícího i proruské dezinformace.

V té době za ním stál někdejší prezidentský mluvčí Václava Klause Petr Hájek. HN už začátkem května informovaly, že jeho vydavatelství prodělalo 15 milionů korun a peníze do něj kromě IPC napumpovaly další dvě firmy ovládané členkou vedení této investiční společnosti – běloruskou podnikatelkou Alinou Vaněčkovou.

Hájek přitom opakovaně odmítl objasnit, kdo přesně mu miliony poslal a proč. Zjištění reportérů vykreslil v textu na dezinformačním serveru Protiproud jako spiknutí proti němu. Sama Vaněčková uvedla, že si investice „asi nepamatuje“.

 I v případě ovládnutí byznysu z okolí někdejšího vlivného Putinova spojence přitom IPC investovala do firmy, která předtím výrazně prodělávala. Z poslední účetní závěrky z roku 2020 je patrné, že Fjord Bohemia dlužila více než 100 milionů korun, z toho přes 60 milionů přímo původním vlastníkům.

„Naše společnost vidí v potravinářství velký potenciál v rámci diverzifikace portfolia. O této akvizici se jednalo delší dobu,“ řekl redakci předseda správní rady IPC Oliver Kálnássy s tím, že původním majitelům už Fjord Bohemia nic nedluží.

Ekonomické podrobnosti transakce odmítl stejně jako její druhá strana s odkazem na obchodní tajemství komentovat. Kolik peněz IPC za společnost vyplatila, tak není jasné. Rodina Darkina už podle něj nemá na podnikání žádný vliv. Na změnu majetkové struktury firmy upozornil server Seznam Zprávy.

Darkin čelil v Rusku opakovaně podezřením, že se ke svému majetku dostal okrádáním státu. Přesto Putin už v roce 2005 využil své pravomoci, aby mohl nyní už bývalý gubernátor zůstat v čele Přímořského kraje, tedy území na Dálném východě, které má rozlohu dvou Českých republik a jehož centrem je Vladivostok. A stejné rozhodnutí později udělal Putinův dočasný nástupce Dmitrij Medveděv. I potom, co Darkin ve veřejných funkcích skončil, nepřestával veřejně opěvovat kremelský režim.

Tajemní financiéři ztrátového podnikání

Podporovatelem Putina je přitom právě i Hájek, ostatně Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra ho i označilo za hlásnou troubu Kremlu. Například ruskou invazi na Ukrajinu Hájek oslavoval jako říznutí „skalpelem do vředu“ s cílem „vyčistit hnisající ránu“. 

Petr Hájek (vpravo) od 90. let spolupracoval s Václavem Klausem, do roku 2008 mu jako prezidentovi dělal tiskového mluvčího.
Foto: ČTK

Společnost IPC do České citadely vstoupila společně s nakladatelem Zdeňkem Doležalem. Doležal je přítel plukovníka ve výslužbě Zdeňka Zbytka, muže se silnými vazbami na Rusko. Jednu z knih, které Doležal vydal někdejšímu dlouholetému pracovníkovi komunistické rozvědky, společně se Zbytkem křtili v pražské pobočce Ruského střediska vědy a kultury. Právě jeho někdejšího šéfa Andreje Končakova v roce 2020 Česko vyhostilo kvůli zpravodajským hrám v takzvané ricinové kauze.

Krom investice do nakladatelství IPC pro Hájka v roce 2017 založila i „Svěřenský fond pro rozvoj české nezávislé mediální scény“, z něhož měl dezinformátor těžit. Opět není jasné, kdo a proč do něj vložil majetek.

A v následujícím roce zase vstoupila IPC do kliniky alternativní medicíny Fulcrum. Její jednatelkou a poloviční majitelkou je společně s IPC Hájkova dcera Erika, držitelka Bludného balvanu Českého klubu skeptiků Sisyfos za diskreditaci medicíny. Hájková je i přispěvatelkou Hájkova serveru Protiproud, který podle zpravodajců slouží ruským zájmům v Česku.

Analytik: Firma možná jen přerozděluje peníze

IPC se prezentuje aktivy ve výši více než 800 milionů korun. Účetní závěrky ale vypovídají o tom, že peníze firmou jen protékají. Podobnou částku totiž IPC zase dluží neznámým subjektům.

„Firma je tak v současnosti tvořena převážně cizími zdroji jak na příjmové, tak výdajové stránce. Takový postup by mohl být indikátorem, že může sloužit jako přerozdělovatel peněz, který zakrývá jejich nejasný původ skrze obchodní vztah,“ okomentoval to šéfanalytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl.

Identitu svých investorů neprozradila IPC ani České národní bance, která chtěla kontrolovat, zda IPC neprovozuje nepovolený investiční byznys. Společnost si nechala raději dát stotisícovou pokutu.

Za poslední čtyři roky se deklarovaní vlastníci IPC několikrát změnili. V roce 2018, kdy firma získala podíl v Hájkově nakladatelství Česká citadela, nebyla její vlastnická struktura jasná. Podle obchodního rejstříku ji ovládala stejnojmenná firma se sídlem v USA, kterou vlastnila další společnost z daňového ráje na Seychelách. Její majitel dohledatelný není. 

O rok později zase jako poloviční vlastník vystupovala právě Běloruska Vaněčková, společně se slovenským architektem s brněnskou adresou Oliverem Kálnássym. Dnes je jediným oficiálním vlastníkem firmy právě on. Vaněčková ale ve společnosti dále figuruje.

Jedním ze společníků ve firmách propojených s IPC je i Ladislav Vaněček. Stejný muž zaregistroval původní internetovou doménu firmy. Vaněčka soud v roce 2018 poslal na 3,5 roku do vězení za podvod na otci miliardáře Karla Janečka. Nyní je na něj vedeno celkem 8 exekucí. „Manžel Aliny Vaněčkové nebyl a není koncovým vlastníkem IPC,“ okomentovala to firma. 

Alina Genrichovna Vaněčková
Běloruska Alina Genrichovna Vaněčková, jež spoluvlastnila nakladatelství Petra Hájka i společnost IPC.
Foto: Facebook

IPC má přitom i přímé vazby na Rusko. Její investiční aktivity například z pozice jednatelky hned několika propojených firem spravuje Žana Valerjevna Malakova – jinak realitní agentka, která prodává nemovitosti v ruském Nižnim Novgorodu.

Místopředsedou správní rady IPC je pak Ivan Machoň, který se prezentuje jako dlouholetý podnikatel ve financích a na svém webu nabízí zakládání svěřenských fondů pro správu majetku. V minulosti podnikal i se svým otcem Miloslavem Machoněm, někdejším vysoce postaveným důstojníkem StB. Ten před sametovou revolucí absolvoval kurz KGB v Leningradu a působil jako zástupce náčelníka správy StB, která měla na starosti například sledování odpůrců komunistického režimu. „Můj otec se na činnosti IPC nepodílí ani nikdy nepodílel,“ napsal HN Machoň mladší.