Vybrat dnes ve veřejné soutěži firmu není pro samosprávy vůbec jednoduché. Kličkují mezi různými sankčními seznamy a měly by zjišťovat, kdo přesně firmu ovládá, ale i to, kdo jí třeba dodává materiál. Samy kraje a obce upozorňují, že je to nad jejich možnosti, ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) proto vydává manuál, jak mají postupovat. Zároveň odkazuje na aplikaci, kterou vytvořil neziskový spolek Datlab Institut – ta po zadání firemních údajů upozorní, zda by firma mohla představovat nějaké riziko. Informace v ní jsou ale pouze orientační a bez záruky, státní správa proto pracuje na svém vlastním nástroji, ve kterém za informace bude ručit.

Sankce zakazují účast ruských firem na veřejných zakázkách – jak státních, tak unijních. Jenže mají několik podmínek i výjimek a neporušit je není tak jednoduché. Jestliže je totiž společnost ovládána většinově ruskými občany, nemůže získat „jen“ nadlimitní zakázky. Pokud je firma ovládána přímo osobou ze sankčního seznamu EU, pak se omezení vztahuje na všechny tendry, tedy i zakázky malého rozsahu. Navíc sankce pátého balíčku platí i na již uzavřené smlouvy a ty s firmami ruských oligarchů mají být vypovězeny.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.