I po pěti měsících ve vládě ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (nestraník za Piráty) přiznává, že jeho práce je stále plná překvapení. Například nad tím, jak nesrozumitelné zákony mu občas kolegové z vlády pošlou. Nebo jak je Česko pozadu při přejímání směrnic z Evropské unie. „V některých věcech nebyla za několik let udělaná ani čárka. Největšími delikventy jsou ministerstva průmyslu a obchodu a dopravy, tedy ta, která ovládal pan Havlíček. Jenom na pokutách nás to může stát kolem dvou miliard,“ zlobí se muž, který má ve vládě hlavní úkol dohlížet na přípravu zákonů. V rozhovoru pro HN však především mluví o těžkostech při nakládání s majetkem Rusů napojených na režim prezidenta Vladimira Putina.

HN: Jak často musíte kolegům z vlády, když přijdou s nějakým návrhem či nápadem zaměřeným vůči Rusku, teď říkat – já bych to sice rád pustil, ale tudy ne, přátelé?

Nutíte mě k odpovědi jak často, ale funguje to trochu jinak. Pozice předsedy Legislativní rady vlády je, že ovládáte legislativní proces, což je připomínkové řízení, které většinou můžete jen urychlovat. Tím, že zkrátíte termín nebo omezíte okruh osob, jež se k danému materiálu vyjadřují. Zrovna materie týkající se války na Ukrajině je docela nová, třaskavá, nemáme s ní zkušenosti. Ani naše vzdělání se neodvíjelo tímto směrem. Zabavování majetku se tady naposledy dělo v daleké minulosti, sám se teď musím dovzdělávat.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se