I po pěti měsících ve vládě ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (nestraník za Piráty) přiznává, že jeho práce je stále plná překvapení. Například nad tím, jak nesrozumitelné zákony mu občas kolegové z vlády pošlou. Nebo jak je Česko pozadu při přejímání směrnic z Evropské unie. „V některých věcech nebyla za několik let udělaná ani čárka. Největšími delikventy jsou ministerstva průmyslu a obchodu a dopravy, tedy ta, která ovládal pan Havlíček. Jenom na pokutách nás to může stát kolem dvou miliard,“ zlobí se muž, který má ve vládě hlavní úkol dohlížet na přípravu zákonů. V rozhovoru pro HN však především mluví o těžkostech při nakládání s majetkem Rusů napojených na režim prezidenta Vladimira Putina.

HN: Jak často musíte kolegům z vlády, když přijdou s nějakým návrhem či nápadem zaměřeným vůči Rusku, teď říkat – já bych to sice rád pustil, ale tudy ne, přátelé?

Nutíte mě k odpovědi jak často, ale funguje to trochu jinak. Pozice předsedy Legislativní rady vlády je, že ovládáte legislativní proces, což je připomínkové řízení, které většinou můžete jen urychlovat. Tím, že zkrátíte termín nebo omezíte okruh osob, jež se k danému materiálu vyjadřují. Zrovna materie týkající se války na Ukrajině je docela nová, třaskavá, nemáme s ní zkušenosti. Ani naše vzdělání se neodvíjelo tímto směrem. Zabavování majetku se tady naposledy dělo v daleké minulosti, sám se teď musím dovzdělávat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.