Čím dál více lidí se stává vegetariány nebo vegany. Podle mezinárodních průzkumů The Vegan Society 2021 se vegansky, tedy bez potravin živočišného původu, v Evropě stravují zhruba čtyři procenta lidí, v USA šest procent, a v Asii dokonce 13 procent. Jaké to bude mít dopady na jejich zdraví, není zatím příliš prostudované, vědci už se tomu ale intenzivně věnují.

Nejnovější práci na toto téma vydala skupina německých a českých vědců, která analyzovala data ze 17 takzvaných metastudií, tedy přehledů několika desítek dalších studií, jež se tímto tématem zabývají, a to od 90. let až po současnost. Mezinárodní tým expertů tedy zpracoval velký balík informací. V řadě ohledů z toho vegani vychází dobře, stále je však u této diety důvod k opatrnosti. „Mnoho důkazů nemáme. Nemůžeme přesně říci, co škodí a co ne. Faktem ale je, že přechod k rostlinné stravě je nevyhnutelným osudem lidstva,“ upozorňuje Jan Gojda, zástupce přednosty pro vědu a výzkum z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který je spoluautorem této velké datové studie o zdravotních dopadech veganství

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.