Opičí neštovice, jejichž první případ byl v úterý potvrzen i v Česku, nemají podle epidemiologa Roman Chlíbka potenciál přerůst do další pandemie. Přestože se už objevily ve 20 zemích, například v Dánsku, Skotsku, Španělsku, Itálii, Slovinsku či Rakousku, pořád se podle Chlíbka týkají jen úzké skupiny lidí, která je po Evropě cestováním roznesla z několika společných akcí.

„Nakaženými jsou většinou lidé z homosexuální komunity, kteří navštívili nějaké své hromadné akce. Zatím jsem nezachytil žádné signály, že by se toto onemocnění nějak významně šířilo do zbytku populace,“ uvedl odborník, který je vedoucím Národního institutu pro zvládání pandemie, poradního orgánu ministerstva zdravotnictví, a šéfem České vakcinologické společnosti.

HN: Americký prezident Joe Biden řekl, že opičí neštovice by měly zneklidňovat každého. Vidíte to stejně?

Přiznám se, že úplně stejně to nevidím a tento přístup amerického prezidenta mě překvapuje. V roce 2003 měli v USA přes sedmdesát případů opičích neštovic, které byly importované se zvířaty z Afriky. Není to úplně nové onemocnění. Známe jej od 70. let 20. století. Dříve se dominantně vyskytovalo v Africe u lidí nakažených po kontaktu s nemocnými opicemi. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.