S rostoucími globálními teplotami hrozí, že roztaje permafrost – tisíce let zmrzlá půda na severu planety – a z radioaktivních hornin, které překrývá, se uvolní radon. Plyn, který při zvýšené koncentraci zvyšuje riziko rakoviny plic. V oblastech s permafrostem, který do roku 2050 úplně roztaje, přitom dnes žijí asi tři miliony lidí. Vědci proto už řeší, jak velké nebezpečí pro ně oteplování a riziko radonu představuje.
„Okamžitě mě napadlo – pod zemí je radon, co se stane, když tato ledová vrstva náhle zmizí?“ uvedl pro americký časopis The Atlantic britský vědec Paul Glover, který se zabývá odhady dopadu globálního oteplování na uvolňování radonu z permafrostu. Lidé o zasažení radonem přitom nemusí bez speciálních detektorů vůbec vědět, protože jde o plyn bez barvy, chutě či zápachu. Že je plyn nebezpečný, ukazují například Spojené státy, kde je s ním spojené každé desáté úmrtí na rakovinu plic.
Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.