Po dodávkách humanitární pomoci a vojenského materiálu na Ukrajinu se České dráhy zapojily i do řešení vývozu ukrajinského obilí. První vlak asi s 1800 tunami kukuřice odvezla dceřiná společnost státního podniku ČD Cargo z Ukrajiny v první polovině května. Zásilka mířila do německého přístavu Brake, odtud pokračovala lodí do Egypta.

Železnice v současnosti představuje nejschůdnější možnost, jak ukrajinské obilí exportovat do světa. Černomořské přístavy, přes které v minulosti směřovala většina ukrajinského vývozu, totiž už od začátku invaze blokují ruská vojska. I vlaková doprava však naráží na řadu překážek.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se