Ruská invaze na Ukrajinu likviduje zemědělcům hned tři sklizně – loňskou, letošní i tu příští. Kromě toho, že jim válka v některých částech země znemožňuje zasít jarní plodiny, se jim ani nedaří již sklizenou úrodu vyvézt a prodat. Důvodem jsou přístavy okupované ruskou armádou a zaminované Černé moře, přes které tradičně míří téměř veškerý ukrajinský export zemědělských komodit. „Rusko nenechává lodě připlouvat ani odplouvat, má Černé moře pod kontrolou,“ řekl v pondělí v pořadu australské televize 60 Minutes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Země pomalu vyváží část obilí po železnici přes Evropskou unii, ale to je jen zlomek normálu. Rusové navíc železniční infrastrukturu záměrně ničí. Deník Guardian píše, že cílem ruských útoků je pravděpodobně zpomalit dodávky zbraní a zároveň bránit vývozu obilí a dalších komodit, který umožňuje Ukrajincům financovat válku. Tímto krokem však Rusko, další významný exportér zemědělských komodit, může také vyřadit Ukrajinu jako konkurenci na světovém trhu. Pokud totiž farmáři úrodu neprodají, nebudou mít peníze na osiva a hnojivo pro další rok.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.