Pětina lidí vykouří méně cigaret než v dobách před zákazem kouření v restauracích v roce 2017. S tímto zlozvykem přestal přibližně jeden člověk ze sta a zhruba tři lidé ze sta nahradili klasické cigarety některou z alternativ. Vyplývá to z Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu za loňský rok, který provedl Státní zdravotní ústav (SZÚ) na reprezentativním vzorku 1788 osob.

Dvě třetiny kuřáků mezi respondenty průzkumu své chování po této legislativní změně nezměnily. Kouření omezilo 22 procent respondentů z řad žen i mužů. „V důsledku změny zákona 1,4 procenta přestalo kouřit, zatímco v roce 2020 tuto skutečnost uvedlo pouze 0,5 procenta kuřáků,“ uvedli autoři výzkumu. Napříč věkem a vzděláním přistoupili lidé k zákazu kouření ve veřejných prostorách různě. Nejvíc kouření omezili lidé ve věku 45 až 64 let, k alternativám nejčastěji přešli mladší ve věku 25 až 44 let a lidé s maturitou.

Celkově loni podle průzkumu kouřilo cigarety 24,4 procenta osob starších 15 let. Elektronické cigarety užívalo 7,4 procenta populace a zahřívaný tabák asi 6,9 procenta. Meziročně podíl uživatelů těchto alternativ vzrostl asi o třetinu.

Zhruba dvě třetiny kuřáků chtějí s cigaretami přestat, za svůj život mají desítky pokusů. Bez pomoci lékařů se to ale podaří jen zhruba čtyřem lidem ze sta.