Půjčím si zlidovělou hlášku teleshoppingového krále Horsta Fuchse: „A to se vyplatí.“ Nemám v plánu nabízet vám superkráječ nebo sadu nožů, ale doporučit pět cest po Německu, kam vyrazit za pouhých 9 eur (222 korun) měsíčně. Jízdenka se jmenuje 9-Euro-Ticket. Německá vláda tak chce ulevit lidem v době inflace a vysokých cen za energie. Zároveň by ráda přiměla další cestující, aby přesedli z aut na veřejnou dopravu. A v neposlední řadě je tu také ochrana klimatu.

Nejsnazší cesta k 9-Euro-Ticket vede buď přes stejnojmennou aplikaci, nebo web německých drah (DB). Ale klidně si ji můžete koupit i u jakéhokoli jiného dopravce – třeba ve vlaku na německé straně Šumavy. Platit vám tato jízdenka bude v daný měsíc i na druhém konci Německa – třeba v autobusu v Lipsku, kde mají mimochodem parádní zoo, nebo i v berlínské MHD. Tam bych kromě tradičních cílů nevynechal Postupim a jezero Wannsee. Pláž, ale i vilu, kde se konala klíčová konference nacistů o „konečném řešení židovské otázky“.

S výjimkou dálkové dopravy, tedy vlaků kategorií IC, EC, ICE, EN a dálkových autobusů (mimo jiné FlixBus), můžete jezdit veškerou veřejnou dopravou – od MHD přes místní autobusy až po rychlíky napříč Německem. Pořídit se dá jízdenka na červen, červenec a na srpen. Na už nyní vytížených místech se ale bojí, že bude v autobusech a vlacích ještě víc plno. Například v neděli německé dráhy informovaly na Twitteru, že další cestující do jednoho ze spojů u Berlína nenabírají.

Na co myslet před cestou

Než začnete plánovat, myslete i na detaily. Dopravce Transdev v Bavorsku vydal leták, kde doporučuje kvůli místu ve vlaku raději jen batoh. Boty na túru raději než kolo (na oblíbených místech a v oblíbených časech by mohlo být ve vlaku těsno, nebo by se do něj nevešlo vůbec). Než na vyhledávaný zámek Neuschwanstein vyrazit spíš do města chřestu Schrobenhausenu. A ideálně cestovat mimo špičku.

Jízdenka je na jméno. Zdarma cestují děti do šesti let, pro starší je potřeba také „9-Euro-Ticket“. Přeprava kol není automaticky zdarma, každý dopravce má různé podmínky. Pokud budete hledat spojení na webu bahn.de, zaškrtněte možnost „Nur Nahverkehr“. Vyhledávač prozrazuje i to, u kterých spojů se čeká nápor.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.