Každým dalším rokem bude přibývat spotřebičů. Do roku 2040 by tak podle odhadů Schneider Electric mohla být poptávka po elektřině dvojnásobná. Podle Aliho Haj Fraje, viceprezidenta této nadnárodní společnosti, je řešení v digitalizaci. Firmy se podle něj musí naučit měřit své přístroje, data nechat projet počítačem a na základě takové analýzy pak dokážou ze svých zařízení dostat maximum, a to při minimálním využití energií.

HN: Udržitelnost je velké téma posledních, řekněme, dvou let. Když se na celou problematiku podíváme z hlediska zdrojů, kde vidíte svět za dvacet let?

Já jsem optimista. Vidím budoucnost, která snad bude dostatečně udržitelná, zelená. A když říkám zelená – myslím tím vůbec nejlepší možné využití dostupných zdrojů. Tedy tak, abychom mohli předat svět další generaci v co nejlepším stavu. Protože je jasné, že zdroje jsou zkrátka omezené.

Jenže k tomu je důležité, abychom zaprvé odešli od dnešní „nečisté“ energie k té čisté. A pak je tady druhý aspekt – spotřeba energie poroste, spotřebičů bude ještě přibývat. Je třeba si uvědomit, že tady stále zůstává velký prostor pro zvyšování účinnosti těchto spotřebičů.

HN: Chápu to správně, že právě práce s účinností elektrických zařízení je podle vás cesta, jak se poprat s energetickou krizí i s požadavky na budoucí zelenou?

Přesně tak. Jedno zajímavé číslo: skoro 60 procent veškeré vyprodukované elektřiny zmizí někde po cestě, v drátech. A teď si vezměte, že takový problém není jen u elektrické energie. Co třeba voda? Jen se podívejte, kolik pitné vody se doopravdy využije a kolik se ztratí někde v systému. Spoustu rezerv vidím taky ve výrobě a distribuci. Jsou to třeba administrativní budovy nebo rozvodné sítě, právě tam je hodně možností, na čem ušetřit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.