Na pár dní se teď těžiště úvah nad budoucností Ukrajiny přenáší z bitevních linií v Donbasu do politických kabinetů evropských metropolí. Evropská komise by měla tento týden vydat své doporučení, zda Ukrajina získá status kandidáta na členství v Evropské unii. Fakticky o statusu mohou potom rozhodnout šéfové států a vlád členských zemí EU na summitu v Bruselu příští týden.

Stav příznivců a odpůrců je v EU rozdělen zhruba na třetiny: nadšení stoupenci, skeptici a ti, kteří se zatím nerozhodli. Středoevropské státy jako Polsko nebo Česko nemají pochybnosti, že Kyjev se má kandidátem na členství stát. Čím dál víc na západ, tím větší jsou pochybnosti či přímo odpor Ukrajině takový status přiznat. Veřejně to zatím ventiloval asi nejhlasitěji francouzský prezident Emmanuel Macron, který chce místo kategorie členství zavést něco jako „širší politické společenství“.

Vedou se horečná jednání po celé unii a výsledek může ovlivnit nejen Ukrajinu a její vůli dál bojovat, ale i samotnou Evropskou unii. Odmítnout přiznání statusu kandidáta na členství by dnes bylo zásadní chybou. Podívejme se na pět důvodů, proč je to dobré jak pro Ukrajinu, tak pro celou Evropu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.