Na pár dní se teď těžiště úvah nad budoucností Ukrajiny přenáší z bitevních linií v Donbasu do politických kabinetů evropských metropolí. Evropská komise by měla tento týden vydat své doporučení, zda Ukrajina získá status kandidáta na členství v Evropské unii. Fakticky o statusu mohou potom rozhodnout šéfové států a vlád členských zemí EU na summitu v Bruselu příští týden.

Stav příznivců a odpůrců je v EU rozdělen zhruba na třetiny: nadšení stoupenci, skeptici a ti, kteří se zatím nerozhodli. Středoevropské státy jako Polsko nebo Česko nemají pochybnosti, že Kyjev se má kandidátem na členství stát. Čím dál víc na západ, tím větší jsou pochybnosti či přímo odpor Ukrajině takový status přiznat. Veřejně to zatím ventiloval asi nejhlasitěji francouzský prezident Emmanuel Macron, který chce místo kategorie členství zavést něco jako „širší politické společenství“.

Vedou se horečná jednání po celé unii a výsledek může ovlivnit nejen Ukrajinu a její vůli dál bojovat, ale i samotnou Evropskou unii. Odmítnout přiznání statusu kandidáta na členství by dnes bylo zásadní chybou. Podívejme se na pět důvodů, proč je to dobré jak pro Ukrajinu, tak pro celou Evropu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se