Soud zřejmě prověří, zda je Michal Redl, stíhaný v kauze korupce a manipulací zakázek pražského dopravního podniku, skutečně duševně nemocný. Plzeňská krajská státní zástupkyně Anna Maříková totiž oznámila, že pravděpodobně podá odvolání proti verdiktu, kterým plzeňský městský soud letos v květnu prodloužil omezení Redlovy svéprávnosti do roku 2027. Vstoupit do tohoto řízení žalobcům umožňuje zákon o zvláštních soudních řízeních. Právě kvůli údajným duševním problémům se už Redl v minulosti vyhnul odsouzení.

Podle informací dostupných z anonymizovaných rozsudků trpí Redl bipolární poruchou (dříve se označovala jako maniodepresivní psychóza). Kvůli ní Redl z rozhodnutí soudu smí jen omezeně – do limitu sto tisíc korun měsíčně – nakládat s penězi a majetkem. Nesmí uzavírat smlouvy s dlouhodobým plněním, pořizovat závěť či žádat o vydání osobních či cestovních dokladů. Podle soudu totiž hrozí, že by „mohl činit jednání, které by ho mohlo poškodit“. Například neuváženě rozhazovat peníze či někomu něco důvěřivě podepsat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se