Zarostlí, špinaví, ale s odhodláním v očích. Fotografie ukazující hrdinství obránců obklíčeného Mariupolu obletěly svět. A to díky jedné věci: satelitnímu systému Starlink miliardáře Elona Muska, který po začátku ruské invaze dodal na Ukrajinu desítky kusů potřebné techniky. Ukrajinská obrana včetně systémů řízení palby tak mohla fungovat, i když ruští hackeři vyřadili z provozu její komunikační systém Viasat.

Použití Starlinku ukazuje budoucí podobu konfliktů. V nich bude hrát čím dál větší roli vesmír, který teprve v roce 2019 zařadilo NATO mezi takzvané operační domény, jako je země, moře či vzduch. Což dokazují i aktuální satelitní snímky, které umožňují sledovat válku na Ukrajině v dosud nevídaných detailech. Nejde přitom jen o záběry a data od armády, ale i od komerčních firem.

Že je vesmír novým bojištěm, si uvědomuje i Rusko a Čína, které jej v posledních letech čím dál více militarizují. První velké znepokojení vyvolalo v roce 2007 cvičné sestřelení čínského satelitu čínskou řízenou střelou. To vytvořilo nebezpečný oblak vesmírného odpadu, který je v očích vojáků vlastně zbraní – může totiž poškodit nepřátelské družice.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.