Zarostlí, špinaví, ale s odhodláním v očích. Fotografie ukazující hrdinství obránců obklíčeného Mariupolu obletěly svět. A to díky jedné věci: satelitnímu systému Starlink miliardáře Elona Muska, který po začátku ruské invaze dodal na Ukrajinu desítky kusů potřebné techniky. Ukrajinská obrana včetně systémů řízení palby tak mohla fungovat, i když ruští hackeři vyřadili z provozu její komunikační systém Viasat.
Použití Starlinku ukazuje budoucí podobu konfliktů. V nich bude hrát čím dál větší roli vesmír, který teprve v roce 2019 zařadilo NATO mezi takzvané operační domény, jako je země, moře či vzduch. Což dokazují i aktuální satelitní snímky, které umožňují sledovat válku na Ukrajině v dosud nevídaných detailech. Nejde přitom jen o záběry a data od armády, ale i od komerčních firem.
Že je vesmír novým bojištěm, si uvědomuje i Rusko a Čína, které jej v posledních letech čím dál více militarizují. První velké znepokojení vyvolalo v roce 2007 cvičné sestřelení čínského satelitu čínskou řízenou střelou. To vytvořilo nebezpečný oblak vesmírného odpadu, který je v očích vojáků vlastně zbraní – může totiž poškodit nepřátelské družice.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.