Vážnému dilematu kvůli stagflačním tendencím v ekonomikách nečelí jen centrální banky, ale i vlády. A řešení, ke kterému budou stále více sklouzávat, už nějaký čas sledujeme napříč Evropou. Může jít o obrat jednoho silného trendu.
Do období slabší ekonomiky a vysokého růstu cen vstoupila rozpočtová politika ve většině západních zemí nastavená na silnou podporu po koronakrizi. A vlády nyní čelí otázce, jak zareagovat. V zájmu zkrocení inflace by se nabízela úsporná politika, tedy škrty v rozpočtu. Bylo by však naivní něco takového čekat poté, co si ekonomické subjekty rychle navykly na podporu a čekají další, když se do jejich příjmů, byznysu i majetku zakusuje inflace.
Takže naopak navýšit výdaje? To by šlo jen na úkor vyšších deficitů nebo daní. Deficity jsou už tak vysoké, dluh je navíc podstatně dražší a taková expanze by působila ve výsledku proinflačně. Vyšší výdaje by proto volaly po ještě přísnější reakci centrálních bank. A plošně zvýšit daně je v současné situaci politicky extrémně nepopulární krok.
Nejprůchodnější jsou tedy nástroje na přerozdělení peněz: zastropování cen, sektorové, solidární či majetkové daně a proti tomu dotace, dávky, kompenzace… K takovým krokům zdaleka nesahají jen levicové vlády, jak by se mohlo zdát – viz třeba britští konzervativci. To jen potvrzuje, že za dané situace se těžko vymýšlí něco lepšího. A předpokládáme, že takové tendence budou nabírat na síle spolu s tím, jak poroste tlak veřejnosti na „řešení drahoty“.
Období po finanční krizi kromě jiného charakterizuje nárůst příjmové nerovnosti a koncentrace majetku. Notně k tomu přispívaly nízké úrokové sazby a silné zhodnocení kapitálových investic. Můžeme zmínit i snižování firemních daní (např. USA) či zmírnění daňové progrese u fyzických osob (ČR). Nyní to vypadá, že se trend může obrátit. Nejde o jediný trend a vyšší přerozdělování není plavbou do neznámých vod. Je však třeba dávat přednost systémovým krokům, které zbytečně nezvyšují v ekonomice nejistotu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist