Při pohledu na aktuální zběsilý růst cen je už těžko představitelné, že hlavní starostí Jiřího Rusnoka při přebírání guvernérského křesla po Miroslavu Singerovi bylo, jak inflaci naopak zvýšit. Kvůli tomu protahoval politiku cíleného oslabování koruny zděděnou po svém předchůdci a přispěl tak k tomu, že během tzv. intervencí musela ČNB „vytisknout“ víc než dva biliony korun.
Po šesti letech mandátu se Rusnok loučí v situaci, kdy rekordní, šestnáctiprocentní inflaci ČNB sráží hořkou medicínou v podobě sazeb tak vysokých jako nikdy v tomto tisíciletí. Proti tomu, co na Příkopech zažil Rusnok, byly roky jeho „novodobých“ předchůdců v podstatě nudnou a předvídatelnou záležitostí. A to ještě guvernér, který v ČNB ve čtvrtek odpracuje „poslední směnu“, prosazoval v době pandemie razantní protikrizová opatření a současně využil příležitosti, aby centrální bance definitivně zajistil nové významné pravomoci.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








