Z Prahy řízený Genesis Capital je s výjimkou Polska největším private equity fondem zaměřeným na institucionální investory (banky, pojišťovny, fondy atd. – pozn. red.) ve střední Evropě. Dokládá to i jeho poslední úspěch. Firma založená před více než dvaceti lety dokončila v červnu výběr peněz pro svůj nejnovější fond Genesis Private Equity Fund IV. Na akvizice podniků tak má k dispozici 150 milionů eur (3,7 miliardy korun), což je nejvíce v historii společnosti. Téměř třetina této částky bude cílit na trhy v Maďarsku, Polsku nebo Rakousku. „Pro čtvrtý fond počítáme s výkonem přes 15 procent,“ říká v rozhovoru pro HN Ondřej Vičar, řídící partner Genesis Capital. První akvizici by mohl fond udělat do konce tohoto léta.

HN: Vstupem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) jste ukončili výběr 150 milionů eur do svého nového fondu. Zároveň ale budete investovat v nejisté době. Jaké riziko považujete za největší?

Největším oříškem se mi teď jeví vysoká inflace. Možná i proto, že s ní v Česku nemáme moc zkušenost. Snad se na ní dá i vydělat – vždyť firmy se obvykle kupují za ceny vztažené k jejich historickým výkonům a ziskovosti. Inflace může kupní cenu rychle zrelativizovat ve prospěch investora, pokud výkonnost firmy inflací neutrpí. To je ale teorie, kterou jsme si nikdy neověřovali v praxi. Už teď je kvůli inflaci těžké shodnout se na očekáváních nebo byznysových plánech.

HN: Dají se v tuto chvíli kupovat firmy levněji?

Obecně prodejní násobky provozního zisku EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní a odpisů – pozn. red.) v posledních letech rostly. Máme 20 let dlouhou statistiku a z ní je vidět, že se lokální ceny firem postupně přibližují světu. Třeba i my jsme již za některé naše prodeje dostali dvouciferné násobky.

HN: Jaký násobek EBITDA je v Česku normální?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se