Akcie ČEZ zažívají turbulentní období. Ne že by tato emise někdy trpěla nedostatkem fundamentálních zpráv, vždy patřila v tomto směru k těm nejživějším, ale nedávný sled událostí, jejich intenzita a dopad na kurz byl dlouho nevídaný.

Nejprve přišla euforie po zprávách o možné restrukturalizaci ČEZ. Kapitálový trh obecně pozitivně reaguje na informace ohledně potenciálních korporátních akcí. Očekávání různých rozdělení společností, odkupů ze strany státu a s tím související spekulace na zajímavé prémie vůči tržním kurzům, to vše podněcuje poptávku po daném titulu. Akcie ČEZ nebyly výjimkou. Znovuoživené plány na transformaci největší tuzemské energetiky se ihned promítly do skokového růstu akcie, která už tak byla v posledním roce silně podporována zvyšujícími se cenami elektřiny.

Byť obecně nejsem zastáncem zestátnění firem, tak pohled investorů na možné rozdělení ČEZ je pochopitelný. Odpadají rizika se zastropováním cen elektřiny či s výstavbou nového jaderného bloku, navíc je tam vidina inkasa zajímavé odkupní ceny. V tu chvíli bylo vše zalité sluncem, titul z již tak vysokých úrovní vystřelil přes hladinu 1200 Kč, byli jsme svědky i podstatně vylepšených investičních doporučení ze strany některých brokerských domů.

A pak jako když utne. Stačila jedna zmínka o případném mimořádném zdanění energetických firem a akcie ČEZ hned spadly o 10 procent. Následné další komentáře politiků pak přinášely na trh další nervozitu. Včetně technického dividendového poklesu se akcie ČEZ celkově sesunuly z předchozích maxim o více než 20 procent. Stejně jak má kapitálový trh v oblibě spekulace o různých formách transformací společností, tak stejně intenzivně vnímá i hrozbu speciálních daní. A je jedno, zda je v plánu zdanit celý ČEZ, nebo jen výrobu z uhlí či jádra. Nejistota roste, hodnota majetku akcionářů klesá. Podle mého škoda.

Stále jsem toho názoru, že stát to může elegantněji řešit přes dividendovou politiku ČEZ. Navíc když vzhledem k nízkému zadlužení společnosti je zde prostor k opětovnému navýšení výplatního poměru z 80 na 100 procent, resp. jít i přes tuto hranici.