Nejen ztráty na lidských životech způsobených koronavirovou pandemií sčítá české ministerstvo zdravotnictví. Resort nyní vyčíslil i finanční ztráty na nevyužitých vakcínách proti covidu-19. Podle pátečního prohlášení Kateřiny Baťhové, dřívější národní koordinátorky očkování a současné ředitelky mezinárodního odboru na ministerstvu zdravotnictví, muselo Česko od počátku očkování zlikvidovat vakcíny v hodnotě zhruba 190 milionů korun. Jsou to přes dvě procenta z ceny zatím podaných vakcín.

Podle dat o očkování lékaři dosud aplikovali téměř 17,7 milionu dávek vakcíny, což dle výpočtu HN odpovídá nákladům asi za osm miliard korun. Česko prozatím uzavřelo smlouvy na koupi očkovacích látek za 19 miliard – v této sumě jsou zahrnuty vakcíny, které země bude nakupovat až do prosince příštího roku. Jen do konce loňského roku, kdy se očkovalo nejvíce, Česko za vakcíny zaplatilo téměř 6,9 miliardy korun.

Vedoucí pražské kanceláře OSN Michal Broža zdůrazňuje, že s plýtváním vakcínami a jejich likvidací je i podle Světové zdravotnické organizace (WHO) třeba počítat. „Je to součást jakékoli očkovací kampaně ve všech státech – bohatých i chudých –, i když ztráty je pochopitelně nutné minimalizovat,“ sdělil HN.

Šlo o životy lidí, proto se vakcín nakupovalo víc

Příčina nadbytku očkovacích látek vyplývá ze snahy vlád obstarat co nejvíce vakcín, aby zachránily maximum životů. Nikdo na počátku pandemie nevěděl, která z vyvíjených očkovacích látek uspěje. Proto státy podepisovaly smlouvy s více výrobci.

Západní země nakonec získaly očkovacích látek až příliš a nyní nevědí, co s nimi. Také do Česka podle Kateřiny Baťhové stále přichází další objednané vakcíny. Nejvíce využívaná je Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech. Část dodávek se Česku podařilo odložit. „Pfizer i Moderna nebudou vakcíny dodávat přes celé léto. Všechny přijdou na podzim, kdy už budou dostupné nové typy,“ uvedla.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se