Tolik velkých slov pronesených za jednu hodinu ještě tato provozní hala v areálu huti Liberty Ostrava asi nikdy neslyšela. „Důležitý okamžik pro nás i světové ocelářství“, „světové centrum v inovacích a čistých technologiích je v Ostravě“, „milník ve více než 200leté historii ocelářství ve městě“. Manažeři, podnikatelé a politici jako by se předháněli, kdo událost popíše líbivěji. 

V pátek právě v této hale, kde seděly také desítky zaměstnanců ocelárny v předpisovém pracovním oblečení, podepsal majitel huti Sandžív Gupta spolu s italským průmyslníkem Giacomem Mareschim Danielim smlouvu o dodávce dvou hybridních elektrických obloukových pecí. Ty by měly od roku 2025 částečně a od roku 2027 zcela nahradit současné čtyři vysoké pece. V nich se pro výrobu surového železa využívá železná ruda a koks, jenž se vyrábí z uhlí. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se