Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková by byla ráda, kdyby jí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček vrátil odebranou agendu a také se jí případně omluvil za důvody, kterými svůj krok nyní vysvětluje. Pro odebrání podpisových práv nevidí důvod. Řekla to ve středu novinářům.
Sporem mezi Křečkem a jeho zástupkyní se ve středu na neveřejném jednání zabýval sněmovní petiční výbor, který vyslechl stanovisko Šimůnkové. Vysvětlení Křečka si členové výboru vyslechli už v pátek na první části schůze výboru. Podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) ale nebylo Křečkovo zdůvodnění dostatečné.
S tím souhlasí i člen petičního výboru Matěj Ondřej Havel (TOP 09). „Pan ombudsman dostal šanci to zdůvodnit. Nebylo to ale dostatečné vzhledem k tomu, o jaký akt jde,“ zhodnotil po jednání pro HN Havel.
Veřejný ochránce práv Křeček své zástupkyni Šimůnkové odebral podpisová práva s platností od 1. července. Podle šéfa výboru Tomia Okamury (SPD) Křeček zdůvodnil rozhodnutí odebrat své zástupkyni agendu prodlevami při řešení případů. Šimůnková se proti tomu ohradila.
„Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím. Věcné diskuse nejen se mnou, ale i v širším kolektivu právníků kanceláře doprovází na její straně ostražitost a nedůvěra. V takové atmosféře pak spolupráce logicky stojí všechny zúčastněné značné úsilí,“ uvedl v reakci koncem června Křeček pro HN.
Podle něj provází práci zástupkyně lidské i manažerské komplikace, proto jí odebral dříve svěřenou agendu. „Stále samozřejmě zůstane mou zástupkyní ve smyslu zákona a bude mě zastupovat v době mé nepřítomnosti. Případně ji mohu pověřit řešením jednotlivých úkolů,“ uvedl Křeček.
Je třeba posílit „mou“ pozici. Nebo ať si zástupce vybírá sám ombudsman, říká odstavená Šimůnková
Šimůnková s tím ale nesouhlasí a Křečkovo jednání označila za šikanu. Zvažuje také, že na ombudsmana za jeho výroky podá žalobu.
Za Šimůnkovou se postavilo 26 neziskových organizací, které se zabývají lidskými právy. Ve společném prohlášení vyzývají Křečka, aby své rozhodnutí vzal zpět.
„Postup pana Křečka je bezprecedentní a naprosto vyprazdňuje agendu paní zástupkyně, která podle nás více než dva a půl roku na úřadě veřejného ochránce práv odváděla velmi dobrou práci a je dlouhodobou expertkou v lidskoprávních tématech,“ řekla HN jedna z autorek prohlášení Lenka Hečková, která je členkou poradního orgánu ombudsmana pro
monitorování práv osob se zdravotním postižením.
Havel připomíná, že Šimůnková zastávala okolo třetiny veškeré agendy veřejného ochránce práv. Křečkovým rozhodnutím přešla všechna práce na něj samotného. „To se nedá zvládnout. Pan ombudsman, který je ze zákona odpovědný Poslanecké sněmovně, musí najít takové řešení, aby úřad dále fungoval,“ uvedl poslanec.
Sněmovní petiční výbor se kvůli kauze sejde znovu ve čtvrtek ráno. „Myslím si, že je vyzveme, aby si to vyřešili mezi sebou,“ upřesnil Havel.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist