Málokdo má v Evropě větší vliv na boj se změnami klimatu než francouzský europoslanec Pascal Canfin. Podle svých slov si uvědomuje, že snižovat emise lze jen tak, aby se proti tomu lidé nevzbouřili. „Jakmile přijdete o podporu občanů, přijdete o všechno,“ říká v rozhovoru s HN. Lidem je podle něj potřeba připomínat, že když státy Evropské unie přejdou na větrnou nebo solární energii, klesnou dnešní vysoké účty za energie. A Evropa se navíc stane nezávislá na Rusku. 

HN: Frans Timmermans, který má v Evropské komisi na starosti Green Deal, nedávno prohlásil, že za stávající situace musí mít zajištění dodávek energií přednost před bojem proti změnám klimatu. Souhlasíte?

Bezpečnost dodávek energií a boj proti klimatickým změnám nejsou věci, které by šly proti sobě. Za současné situace je k zajištění dostatku energií nutné s nimi šetřit. A to je dobré pro klima. Je taky nutné rozvíjet obnovitelné zdroje energií a i to je dobré pro klima. Ty země, které chtějí, rozvíjejí jadernou energii, což je rovněž dobré pro klima.

HN: Zároveň se ale státy více než dříve spoléhají na uhlí, což pro klima dobré není.

Je jasné, že země jako Česko, které uhlí mají, krátkodobě musí navýšit jeho spotřebu. Kvůli ruskému chování taky musíme nahrazovat ruský zemní plyn z jiných zdrojů, hlavně zkapalnělým zemním plynem, což pro klima rovněž není dobré, protože LNG produkuje víc emisí než klasický zemní plyn. Ale všichni si uvědomují, že krátkodobě to je nezbytné. Když je to vše součástí jasného plánu, který zahrnuje i obnovitelné zdroje energie, energetické úspory a jádro, pokud ho daná země chce, tak to rozhodně nejde proti boji se změnami klimatu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.