Málokdo má v Evropě větší vliv na boj se změnami klimatu než francouzský europoslanec Pascal Canfin. Podle svých slov si uvědomuje, že snižovat emise lze jen tak, aby se proti tomu lidé nevzbouřili. „Jakmile přijdete o podporu občanů, přijdete o všechno,“ říká v rozhovoru s HN. Lidem je podle něj potřeba připomínat, že když státy Evropské unie přejdou na větrnou nebo solární energii, klesnou dnešní vysoké účty za energie. A Evropa se navíc stane nezávislá na Rusku.
HN: Frans Timmermans, který má v Evropské komisi na starosti Green Deal, nedávno prohlásil, že za stávající situace musí mít zajištění dodávek energií přednost před bojem proti změnám klimatu. Souhlasíte?
Bezpečnost dodávek energií a boj proti klimatickým změnám nejsou věci, které by šly proti sobě. Za současné situace je k zajištění dostatku energií nutné s nimi šetřit. A to je dobré pro klima. Je taky nutné rozvíjet obnovitelné zdroje energií a i to je dobré pro klima. Ty země, které chtějí, rozvíjejí jadernou energii, což je rovněž dobré pro klima.
HN: Zároveň se ale státy více než dříve spoléhají na uhlí, což pro klima dobré není.
Je jasné, že země jako Česko, které uhlí mají, krátkodobě musí navýšit jeho spotřebu. Kvůli ruskému chování taky musíme nahrazovat ruský zemní plyn z jiných zdrojů, hlavně zkapalnělým zemním plynem, což pro klima rovněž není dobré, protože LNG produkuje víc emisí než klasický zemní plyn. Ale všichni si uvědomují, že krátkodobě to je nezbytné. Když je to vše součástí jasného plánu, který zahrnuje i obnovitelné zdroje energie, energetické úspory a jádro, pokud ho daná země chce, tak to rozhodně nejde proti boji se změnami klimatu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.