Nová bankovní rada České národní banky se začátkem července ujala svých funkcí, a to v době, kdy je inflace nejvyšší od raných let devadesátých a kdy na své vysoké (dvouciferné) hodnotě zůstane na meziročním základě nejspíš i v první polovině příštího roku. Prezident Miloš Zeman při jmenování nových členů rady v červnu letošního roku (a při odeslání Vojtěcha Bendy a Tomáše Nidetzkého mimo centrální banku) zmínil, že by ČNB měla kromě sazeb, které byly počátkem června podle něj vysoko už dost, užívat na boj s inflací i jiných nástrojů.

Od té doby sazby ještě narostly. Byť ne o tolik, o kolik by dle analytiků centrální banky narůst měly. A ČNB slova prezidenta (jimiž narážel na použití kurzu jako nástroje měnové politiky) de facto vyslyšela. Od května provádí devizové operace na podporu kurzu koruny. V květnu samotném utratila centrální banka na boj s trhy 3,5 mld. eur, v červnu to podle mého odhadu nebylo daleko od 10 miliard eur.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.